Download as PDF

session 1 - platform A Oct. 17, 2020, 10 a.m.

Southern Styles under 9 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Alicja Derżko UKS Kung Fu Tarnów 7.30 7.00 7.20 7.10 7.10 7.140 - 7.133

Southern Styles 9-11 years men (Traditional Routines),
Southern Styles 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wojciech Borys Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.35 7.40 7.40 7.30 7.30 7.350 - 7.350
2 Miłosz Legutko Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.20 7.50 7.25 7.35 7.40 7.340 - 7.333
3 Patryk Brzozowski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.25 7.35 7.30 7.30 7.30 7.300 - 7.300
4 Maria Idzik-Trela MUKS Choy Lee Fut 7.20 7.30 7.20 7.25 7.20 7.230 - 7.217
- Aleksander Ossowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Zofia Pyzik UKS Kung Fu Tarnów - - - - - - - -
- Krzysztof Nastaj Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia - - - - - - - -

Southern Styles 12-14 years men (Traditional Routines),
Southern Styles 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.25 8.10 8.35 8.20 8.40 8.260 - 8.267
2 Mieszko Przygoda UKS Kung Fu Tarnów 8.30 8.00 8.45 8.30 8.20 8.250 - 8.267
3 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 8.20 7.90 8.30 8.10 8.00 8.100 - 8.100
- Justyna Calik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Jakub Ziarkowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Alicja Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Southern Styles 15-17 years men (Traditional Routines),
Southern Styles 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emilia Rychlewska UKS Fu Hok Kuen Płock 8.40 8.40 8.50 8.35 8.30 8.390 - 8.383
2 Szymon Rzewuski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.25 8.40 8.30 8.30 8.30 8.310 - 8.300
3 Alicja Zachara MUKS Choy Lee Fut 8.15 8.10 8.10 7.90 8.00 8.050 - 8.067
- Aleksandra Kalisz LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Dariusz Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Northern Styles 9-11 years men (Traditional Routines),
Northern Styles 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Miłosz Legutko Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.30 7.40 7.30 7.20 7.40 7.320 - 7.333
2 Patryk Brzozowski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.15 7.40 7.40 7.25 7.30 7.300 - 7.317
3 Alicja Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.20 7.45 7.40 7.30 7.20 7.310 - 7.300
4 Wojciech Borys Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.10 7.35 7.25 7.25 7.30 7.250 - 7.267
- Krzysztof Nastaj Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia - - - - - - - -

Southern Styles under 9 years men (Demonstration Event)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
- Filip Ziarkowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Northern Styles 15-17 years men (Traditional Routines),
Northern Styles 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Konrad Gołuzd Buski Klub Kung Fu Yantai 8.60 8.40 8.40 8.35 8.50 8.450 - 8.433
2 Nikola Waliczek Zgłoszenie indywidualne 8.50 8.50 8.30 8.30 8.30 8.380 - 8.367
3 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.25 8.45 8.30 8.30 8.20 8.300 - 8.283
4 Wiktoria Motyka Buski Klub Kung Fu Yantai 8.30 8.35 8.20 8.30 8.10 8.250 - 8.267
5 Jakub Dziecielski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 8.20 8.40 8.30 8.00 8.30 8.240 - 8.267
6 Krystian Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.25 8.00 8.25 8.20 8.30 8.200 - 8.233

Broadsword Routines 9-11 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Patryk Brzozowski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 7.15 7.40 7.30 7.15 7.30 7.260 - 7.250
- Aleksander Ossowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Broadsword Routines 12-14 years men (Traditional Routines),
Broadsword Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.25 8.20 8.20 7.95 8.30 8.180 - 8.217
- Alicja Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Jakub Ziarkowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Broadsword Routines 15-17 years men (Traditional Routines),
Broadsword Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emilia Rychlewska UKS Fu Hok Kuen Płock 8.55 8.40 8.55 8.30 8.50 8.460 - 8.483
2 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.30 8.50 8.40 8.30 8.40 8.380 - 8.367
3 Jakub Dziecielski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 8.25 8.40 8.45 7.95 8.40 8.290 - 8.350
- Dariusz Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Sword Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Nikola Waliczek Zgłoszenie indywidualne 8.45 8.40 8.00 8.30 8.20 8.270 - 8.300
2 Alicja Zachara MUKS Choy Lee Fut 8.25 8.20 8.20 8.00 8.15 8.160 - 8.183

Cudgel Routines 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Alicja Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 7.20 7.40 7.40 7.40 7.20 7.320 - 7.333
2 Maria Idzik-Trela MUKS Choy Lee Fut 7.15 7.45 7.30 7.20 7.20 7.260 - 7.233

Cudgel Routines 12-14 years men (Traditional Routines),
Cudgel Routines 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Mieszko Przygoda UKS Kung Fu Tarnów 8.30 8.20 8.20 8.20 8.00 8.180 - 8.200
- Alicja Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Jakub Ziarkowski LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Justyna Calik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Cudgel Routines 15-17 years men (Traditional Routines),
Cudgel Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emilia Rychlewska UKS Fu Hok Kuen Płock 8.70 8.55 8.50 8.25 8.50 8.500 - 8.517
2 Nikola Waliczek Zgłoszenie indywidualne 8.55 8.60 8.30 8.20 8.30 8.390 - 8.383
3 Krystian Wertka YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.40 8.55 8.30 8.15 8.20 8.320 - 8.300

Spear Routines 12-14 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 8.00 8.20 8.00 8.00 8.30 8.100 - 8.067

Spear Routines 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
- Aleksandra Kalisz LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Other Short and Soft Apparatus R 9-11 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Maria Idzik-Trela MUKS Choy Lee Fut 7.30 7.10 7.20 7.00 7.10 7.140 - 7.133
- Zofia Pyzik UKS Kung Fu Tarnów - - - - - - - -

Other Short and Soft Apparatus R 12-14 years men (Traditional Routines),
Other Short and Soft Apparatus R 12-14 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Mieszko Przygoda UKS Kung Fu Tarnów 8.30 8.25 8.30 8.20 8.20 8.250 - 8.250
2 Franciszek Derżko UKS Kung Fu Tarnów 8.15 8.30 8.20 8.15 8.20 8.200 - 8.183
3 Natalia Zaród UKS Kung Fu Tarnów 8.20 8.20 7.25 8.10 8.20 7.990 - 8.167

Other Short and Soft Apparatus R 15-17 years men (Traditional Routines),
Other Short and Soft Apparatus R 15-17 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Szymon Rzewuski YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.20 8.50 8.40 8.30 8.20 8.320 - 8.300
2 Wiktoria Motyka Buski Klub Kung Fu Yantai 8.25 8.30 8.20 8.30 8.10 8.230 - 8.250
- Dariusz Rozmus LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Duilian (Set Sparring) 15-17 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Mateusz Pietrzyk YMAA Targos Wu Guan Wrocław 8.20 8.40 8.50 8.20 8.30 8.320 - 8.300
- Szymon Rzewuski YMAA Targos Wu Guan Wrocław - - - - - - - -

session 2 - platform A Oct. 17, 2020, 3 p.m.

Wu Bu Quan under 9 years women (Demonstration Event)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Wiktoria Brzozowska Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 8.00 8.00 8.00 8.30 7.50 7.960 - 8.000

Changquan Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required)),
Changquan Optional taolu (over 18years) women (Optional Routines (no nandu required)),
Changquan 1 Set Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan 2 Set Obligatory taolu 18-39 years women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa 9.20 9.10 8.90 9.60 9.00 9.160 - 9.100
2 Diana Chmielnicka Krakowska Szkoła Wushu 9.10 9.05 9.05 9.20 9.10 9.100 - 9.083
3 Morgan Myśko Morgan Myśko 9.00 9.00 9.00 9.10 9.00 9.020 - 9.000
4 Maciej Wilczyński Krakowska Szkoła Wushu 8.85 8.55 8.60 8.20 8.80 8.600 - 8.650
- Kaja Kobylska Czerwony Tygrys Warszawa - - - - - - - -

Changquan 1 Set Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Estera Wierzbińska Krakowska Szkoła Wushu 8.70 8.80 8.80 8.50 8.70 8.700 - 8.733
2 Izabela Jajeśniak Krakowska Szkoła Wushu 8.50 8.60 8.60 8.70 8.60 8.600 - 8.600

Nanquan 1 Set Group B (12-14years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Emil Bielawski Krakowska Szkoła Wushu 8.60 8.70 8.70 8.80 9.00 8.833 - 8.800

Changquan 32 Movements Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines),
Changquan 32 Movements Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 8.75 8.70 9.00 9.00 8.30 8.750 - 8.817
2 Nikola Kądziela Krakowska Szkoła Wushu 8.30 8.20 8.50 8.80 8.00 8.360 - 8.333
3 Maja Liber Krakowska Szkoła Wushu 8.25 8.40 8.40 8.30 8.20 8.310 - 8.317
4 Fryderyk Liber Krakowska Szkoła Wushu 7.95 7.90 7.90 7.90 7.50 7.830 - 7.900
5 Antonina Bulka Krakowska Szkoła Wushu 8.00 7.80 7.80 7.80 8.00 7.880 - 7.867

Daoshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required))

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Michał Frosik Krakowska Szkoła Wushu 9.30 9.30 9.50 9.50 9.20 9.360 - 9.367
- Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa - - - - - - - -

Daoshu 1 Set Group B (12-14years) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Estera Wierzbińska Krakowska Szkoła Wushu 8.60 8.85 8.80 8.10 8.60 8.590 - 8.667

Daoshu 1 Set Group A (15-17years) men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Maciej Wilczyński Krakowska Szkoła Wushu 8.75 8.70 8.65 8.60 8.80 8.700 - 8.700

Daoshu 32 Movements Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 8.95 9.00 9.00 8.80 8.60 8.870 - 8.917

Jianshu 1 Set Obligatory taolu 18-39 years men (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Morgan Myśko Morgan Myśko 9.00 9.20 9.25 9.50 9.00 9.190 - 9.150

Gunshu 32 Movements Group C (under 12) men (Compulsory and Standardized Routines),
Gunshu 32 Movements Group C (under 12) women (Compulsory and Standardized Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Marika Brodowska Krakowska Szkoła Wushu 9.00 9.00 9.00 9.30 8.80 9.020 - 9.000
2 Fryderyk Liber Krakowska Szkoła Wushu 8.75 8.70 8.50 8.70 8.20 8.570 - 8.633
3 Maja Liber Krakowska Szkoła Wushu 8.10 8.20 8.20 8.30 7.20 8.000 - 8.167

Gunshu Optional taolu (over 18years) men (Optional Routines (no nandu required))

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Michał Malinowski Czerwony Tygrys Warszawa 9.40 9.45 9.40 9.50 9.00 9.350 - 9.417

session 3 - platform A Oct. 18, 2020, 10 a.m.

Southern Styles 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 9.20 9.20 9.25 9.10 9.10 9.170 - 9.167
2 Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka 9.25 8.85 9.20 9.10 8.90 9.060 - 9.067
- Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -
- Jolanta Drukała LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Southern Styles 18-39 years men (Traditional Routines),
Southern Styles 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Maksymilian Murszewski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 9.35 9.40 9.40 9.35 9.20 9.338 - 9.375
2 Łukasz Maślanka UKS Kung Fu Tarnów 9.30 9.05 9.15 9.25 9.20 9.190 - 9.200
3 Konrad Maśnicki UKS Fu Hok Kuen Płock 9.05 8.80 8.85 8.90 9.00 8.920 - 8.917
4 Michał Marczak UKS Fu Hok Kuen Płock 8.70 8.70 8.70 8.65 8.70 8.690 - 8.700
5 Piotr Pyzik UKS Kung Fu Tarnów 8.65 8.55 8.85 8.60 8.70 8.670 - 8.650
6 Kuba Wiśniewski UKS Fu Hok Kuen Płock 8.75 8.50 8.60 8.60 8.70 8.630 - 8.633
- Grzegorz Rychlewski UKS Fu Hok Kuen Płock - - - - - - - -

Northern Styles 18-39 years men (Traditional Routines),
Northern Styles 18-39 years women (Traditional Routines),
Northern Styles 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Maksymilian Murszewski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 9.35 9.15 9.25 9.20 9.30 9.250 - 9.250
2 Patrycja Kolaska Zgłoszenie indywidualne 9.25 9.20 9.10 9.05 9.00 9.120 - 9.117
3 Przemysław Sobkowiak individual application 8.90 9.00 9.00 8.80 9.00 8.940 - 8.967
4 Tomasz Roszkowski Buski Klub Kung Fu Yantai 8.95 8.90 8.90 8.95 8.90 8.920 - 8.917
- Beata Engel Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin - - - - - - - -

Broadsword Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Broadsword Routines 18-39 years women (Traditional Routines),
Broadsword Routines 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Łukasz Maślanka UKS Kung Fu Tarnów 9.00 9.20 9.00 9.20 9.30 9.140 - 9.133
2 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 9.10 9.15 8.90 9.10 9.20 9.090 - 9.117
3 Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka 8.90 9.00 8.80 9.05 8.95 8.912 - 8.925
4 Przemysław Sobkowiak individual application 8.80 9.05 8.80 8.90 8.90 8.890 - 8.867
5 Grzegorz Rychlewski UKS Fu Hok Kuen Płock 8.70 8.60 8.65 8.80 8.90 8.730 - 8.717

Sword Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Sword Routines 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Maksymilian Murszewski Shaolin Kung Fu - Szkoła Chińskich Sztuk Walki Gdynia 9.20 9.20 9.15 9.35 9.20 9.220 - 9.200
2 Patrycja Kolaska Zgłoszenie indywidualne 9.15 9.25 9.00 9.30 9.00 9.140 - 9.133
- Anna Cieślik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -
- Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -

Cudgel Routines 18-39 years men (Traditional Routines),
Cudgel Routines 18-39 years women (Traditional Routines),
Cudgel Routines 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Grzegorz Rychlewski UKS Fu Hok Kuen Płock 8.80 8.80 8.80 8.70 9.00 8.820 - 8.800
2 Konrad Maśnicki UKS Fu Hok Kuen Płock 8.75 8.65 8.75 8.80 8.90 8.770 - 8.767
- Anna Cieślik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Spear Routines 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Patrycja Kolaska Zgłoszenie indywidualne 9.25 9.15 8.90 9.15 8.90 9.070 - 9.067
2 Ewelina Michalczyk MKS Kung Fu Wieliczka 9.15 8.90 9.00 9.00 8.90 8.990 - 8.967
- Aleksandra Niewiara MUKS Choy Lee Fut - - - - - - - -
- Jolanta Drukała LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Other Long Apparatus Routines 18-39 years women (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
- Anna Cieślik LKS Potok Więckowice - - - - - - - -

Other Long Apparatus Routines 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Przemysław Sobkowiak individual application 8.85 9.00 9.00 8.90 8.90 8.930 - 8.933

Other Short and Soft Apparatus R 18-39 years men (Traditional Routines),
Other Short and Soft Apparatus R 18-39 years women (Traditional Routines),
Other Short and Soft Apparatus R 40-60 years men (Traditional Routines)

athlete club T1 T2 T3 T4 T5 5 final score
1 Julia Augustyn UKS Kung Fu Tarnów 9.15 9.30 9.15 9.20 9.20 9.200 - 9.183
2 Łukasz Maślanka UKS Kung Fu Tarnów 9.05 9.25 9.10 9.15 9.20 9.150 - 9.150
- Piotr Pyzik UKS Kung Fu Tarnów - - - - - - - -
- Beata Engel Szkoła Chińskich Sztuk Walki Shaolin - - - - - - - -
- Jolanta Drukała LKS Potok Więckowice - - - - - - - -